Joga przy ADHD

Joga przy ADHD

ADHD (Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej) często objawia się nadmierną impulsywnością, hiperaktywnością i trudnościami w koncentracji. Nadpobudliwość jest jednym z głównych objawów ADHD, ale nie jest jedynym. Osoby z ADHD mogą również mieć trudności z kontrolą zachowania i emocji.

Jak zarządzać objawami ADHD

👉🏼Terapia behawioralna,

👉🏼leczenie farmakologiczne

👉🏼techniki samoorganizacji mogą pomóc w zarządzaniu objawami ADHD, w tym nadpobudliwością.

Istotne jest także stosowanie strategii samoregulacji, takich jak ćwiczenia oddechowe, medytacja czy regularna aktywność fizyczna, aby wspierać równowagę emocjonalną i fizyczną.

W jaki sposób joga może być pomocna?

Praktyka jogi pomaga w:

✅zwiększeniu koncentracji,

✅redukcji stresu

✅poprawie kontroli nad impulsami.

✅rozluźnieniu napięcia

Praktyka jogi kładzie duży nacisk na zdolność świadomego oddychania i uważności, co może przynieść dużo korzyści w zarządzaniu objawami ADHD.

Mnogość styli jogi pozwoli znaleźć praktykę, która przyniesie wymierne efekty oraz wpłynie pozytywnie na osoby zmagające się z obiawami ADHD.

Uporządkowana struktura i optymalny wysiłek fizyczny przy praktyce Ashtanga Yogi czynią ten styl szczególnie pomocny przy nadpobudliwości.

Jak joga pomaga lepiej zarządzać sobą?

✅Trwanie w pozycjach jogi i kontrola oddechu w tym samym czasie bardzo mocno osadza w chwili obecnej

✅Techniki oddechowe używane w jodze mogą pomóc w redukcji stresu i dać ukojenie pobudzonemów umysłowi

✅Różnorodność technik medytacyjnych pozwala poprawiać koncentrację

✅regularna praktyka jogi nie tylko pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną, ale też wzmacnia ciało i może być wymagającym treningiem

👉🏼Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Ważna jest świadomość, że każda osoba reaguje inaczej, więc kluczowym jest znalezienie odpowiedniego rodzaju jogi, która najlepiej pasuje do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Ważnym jest również pozostanei pod kontrolą specjalisty (lekarza lub terapeuty), który będzie w stanie zweryfikować czy dana praktyka przynosi poprawę.

👉🏼Jak jeszcze możesz się wesprzeć w redukcji objawów ADHD?

Access Bars to technika, która pozwoli złagodzić napięcie i zredukować stres oraz wycisza nadaktywność umysłu. Już jedna sesja może pomóc osobom z ADHD zmniejszyć napięcie psychiczne i poprawić koncentrację.

Metoda jest prosta i bezpieczna, ważne jednak, aby traktować ją jako formę wsparcia, a nie główną metodę leczenia ADHD. Choć efekty mogą być zaskakujące!

Autorka tekstu: Dorota Priebe-Kubiak – CEO Stan Harmonii, organizatorka Jogi na trawie, nauczycielka jogi RYT 500 z wieloletnim doświadczeniem, terapeutka holistyczna matod pracy z podświadomością, miłośniczka zdrowego stylu życia, rozwoju i ruchu. Prywatnie żona i mama. https://www.facebook.com/moja.droga.do.harmonii