Dlaczego Ashtanga? #7 Asana

Dlaczego Ashtanga? #7 Asana

Asana jest trzecim z ośmiu członów jogi.  To nie są zwykłe ćwiczenia gimnastyczne. Asany są postawami, które były doskonalone przez wiele wieków, aby poddany ćwiczeniu był każdy mięsień, nerw i gruczoł.  Zapewniają dobrą kondycję i zdrowie. Równoważą siłę i elastyczność. Poprzez ucisk pewnych partii ciała stymulują narządy wewnętrzne i oczyszczają organizm. Jednak najważniejsze jest, że pomagają ćwiczyć umysł i jego opanowanie. Mówi się, że w asanie najtrudniejszy do dopasowania jest właśnie umysł.

Nazwy asan nie są bez znaczenia.  Niektóre nazwy pochodzą od roślin, np. drzewo i lotos, inne od owadów np. świerszcz i skorpion, jeszcze inne od zwierząt wodnych, jak ryba, żółw, żaba i krokodyl. Są asany nazwane od ptaków, na przykład kogut, czapla, paw, łabędź i od czworonogów, jak pies, koń, wielbłąd i lew. Nie zapomniano też o płazach, również embrion ludziki nie został pominięty. Są asany nazwane imionami legendarnych bohaterów, mędrców czy bóstw hinduskich.

„Podczas wykonywania asan ciało jogina przybiera przeróżne kształty wielu stworzeń. Umysł jego przyucza się nie gardzić żadnym z nich, ponieważ wie on, że w całej obfitości form stworzeń, od najniższego owada po najdoskonalszego mędrca, istnieje ten sam, wszechprzenikający duch, który przybiera przeróżne postacie.” B.K.S Iyengar

Kluczowe tutaj jest słowo postawa. Regularna praktyka asan rozwija pewien rodzaj wrażliwości i szacunku, wobec siebie oraz wszystkiego, co nas otacza. Wcielając się w różne postaci od najdrobniejszych owadów, płazów, poprzez czworonogi aż do bohaterów i mędrców uczymy się empatii wobec innych istot, bo wszyscy jesteśmy równi wobec wszechświata, absolutu .