Co mówi Twoje ciało, gdy…. drży.

Co mówi Twoje ciało, gdy…. drży.

Często dokonujemy podziału na ciało i umysł, serce i umysł. Mawiamy, że ciało żyje swoim życiem. Z perspektywy nauki jogi takie podziały czy twierdzenia są abstrakcją, gdyż jesteśmy jednością z naszym ciałem, umysłem i duszą. Wszystkie warstwy od tych najbardziej fizycznych do subtelnych stanowią spójną całość i bez jakiekiegokolwiek elementu nie jesteśmy w stanie egzytować.

Gdy pojawia się drżenie, często jest odruchem niekontorolowanym. A gdyby tak uznać, że ciało wie co robi?🤔

Najczęściej postrzegamy drżenie ciała jako coś negatywnego. Gdy doświadczamy silnego stresu np. przy wystąpieniach publicznych, gdy się boimy lub jest nam zimno, ale też podczas traumatycznych doświadczen.😱
Mądrość ludzkiego ciała polega na tym, że poprzez drgania właśnie układ nerwowy uwalnia napięcia.

W wyniku reakcji stresowej czy traumatycznej nasz układ nerwowy może wybrać 2 drogi:

  • walkę/ucieczkę

lub

  • odcięcie/zmrożenie.

Obie reakcje są automatyczne.

Aby dać ujście tak silnym doświadczeniom,ciało wchodzi w drgania i “wytrząsa” stres.

Możemy tego doświadczyć w trakcie lub bezpośrednio po stresującej sytuacji. Bywa jednak tak, że głęboko zapisane w ciele traumy uwalniają się w trakcie praktyki jogi lub innych ćwiczeń fizycznych powodując drżenie mięśni ..

Często niewiedząc o co chodzi, ludzie reagują zakłopotanie i zaprzestaniem praktyki, bo “jest zbyt trudna”.

Jak możemy świadomie uwolnić z ciała trudne emocje i doświadczenia? Jest kilka rodzajów ćwiczeń pozwalających w sposób bardziej kontorolowany wprawić ciało w wybracje :

  • ćwiczenia TRE
  • SomaMove
  • taniec intuicyjny
  • praktyka jogi i medytacji

Współcześnie prowadzonych jest wiele badań nad metodami pracy z ciałem jako wsparciu terapii traumy. Powstał nawet nurt “joga świadoma traumy” skupiony na terapeutycznym wykorzystaniu praktyki jogi.

Zaufaj procesowi i swojemu ciału, ono wie co robi.

Autorka tekstu: Dorota Priebe-Kubiak – CEO Stan Harmonii, organizatorka Jogi na trawie, nauczycielka jogi RYT 500 z wieloletnim doświadczeniem, terapeutka holistyczna matod pracy z podświadomością, miłośniczka zdrowego stylu życia, rozwoju i ruchu. Prywatnie żona i mama. https://www.facebook.com/moja.droga.do.harmonii