Kwestia kolan w jodze jest bardzo ważna.
Kolana w jodze z jednej strony są podatne na urazy, a z drugiej praktyka może zmniejszyć dolegliwości bólowe. Dlatego ważne jest by z dużą uważnością praktykować pozycje jogi i informować nauczyciela o ewentualnych kontuzjach.
Co wywołuje ból w kolanach?
Przyczyn może być wiele. Najczęstsze to: URAZY SPORTOWE. Wśród najbardziej kontuzjogennych dla kolan dyscyplin prym wiedzie bieganie, jazda na nartach i piłka nożna. Kolejną częsta przyczyną bólu są ZWYRODNIENIA różnych struktur w obrębie stawu kolanowego np. rzepki, więzadeł krzyżowych, łąkotki.
Najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić dla naszych kolan to, UNIKANIE RUCHU.
Jednocześnie ważna jest diagnoza. Jeśli ból w kolanach towarzyszy od dłuższego czasu udaj się do ortopedy lub fizjoterapeuty.
Mając diagnozę praktyka jogi może przynieść dużo lepsze efekty terapeutyczne.
W jakich dolegliwościach może pomóc regularna praktyka jogi z uważnością na kolana?
poprawa mobilności stawów
zmniejszenie napieć pasma biodrowo-piszczelowego
rozciąganie przywodzicieli
ustabilizowanie rzepki
zwiększenie produkcji mazi stawowej
odpowiednia forma ruchu przy RZS, chondromalacji i innych schorzeniach tkanki łącznej.
Częstą przyczyną bólu w kolanach są napięcia gromadzone w sąsiednich stawach.
“Zamknięte” biodra, napięcia pasma biodrowo-piszczelowego, przywodzicieli czy zaburzona praca stóp to dolegliwości, z którymi łatwo poradzimy sobie podczas zajęć jogi, przynosząc jednocześnie ulgę kolanom.
Nasza rada?
Nie bój się ruchu, ale znaj swoje ograniczenia!
Autorka tekstu: Dorota Priebe-Kubiak – CEO Stan Harmonii, organizatorka Jogi na trawie, nauczycielka jogi RYT 500 z wieloletnim doświadczeniem, terapeutka holistyczna matod pracy z podświadomością, miłośniczka zdrowego stylu życia, rozwoju i ruchu. Prywatnie żona i mama. https://www.facebook.com/moja.droga.do.harmonii