WSTĘP DO JOGI
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z jogą, wprowadzić dobry nawyk regularnej praktyki, doświadczyć jej dobroczynnego wpływu na ciało i umysł, to warto zacząć od wstępu do jogi. Na tych zajęciach poznasz podstawy tradycyjnej praktyki, nauczysz się jak prawidłowo oddychać, poznasz różnice między stylami jogi oraz nauczysz się podstawowych asan.
Po kilku zajęciach z łatwością dołączysz do dowolnych zajęć z naszego grafiku.
W ramach zajęć dowiesz się:
– 1% teorii – Dowiesz się jak oddychać w czasie praktyki, dlaczego oddech jest tak ważny w czasie praktyk oraz kiedy i jak połączyć ruchem z oddechem. Poznasz także podstawowe narzędzia, z jakimi pracujemy na zajęciach jogi. Poznasz kilka różnic między stylami jogi, dzięki czemu z łatwością dobierzesz praktykę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb i upodobań.
– 99% praktyki, Poznasz Powitania Słońca (Surya Namaskara A i B ) oraz podstawowe pozycje. Dowiesz się, dlaczego praca z ciałem jest istotna w praktyce jogi oraz dowiesz się jak medytować w ruchu i bezruchu. Poznasz techniki oddechu torem brzusznym, jak angażować całą pojemność płuc w trakcie respiracji.
Działanie:
Zajęcia mają na celu wprowadzenie do praktyki jogi i przygotowanie solidnych fundamentów pod regularną praktykę.
Dla kogo
Dla kogo: Dla osób początkujących, które nigdy nie miały kontaktu z jogą. Po kilku zajęciach z łatwością będą mogły dołączyć do pozostałych zajęć w każdym stylu jogi.
ASHTANGA VINYASA YOGA
EFEKTY: Regularna praktyka wzmacnia i wysmukla ciało, a także zwiększa wydolność organizmu, oczyszcza ciało z toksyn, oczyszcza układ nerwowy, reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia krążenie poprzez silne dotlenienie mózgu i mięśni. Jest remedium, na bóle kręgosłupa, gdyż wzmacnia mięśnie głębokie. W znacznym stopniu przywraca ciału mobilność i pełne zakresy ruchomości w stawach. Często bywa, że początkowo mamy wrażenie, że wszystko boli po praktyce, gdyż „obnaża” ona wszelkie nieprawidłowe nawyki nawarstwione przez lata obciążającej pracy, czy asymetrie w ciele itd. Praktyka pod okiem naszych doświadczonych nauczycielek pozwoli wpłynąć na postawę ciała i żyć bez bólu. Systematyczna praktyka w dużym stopniu przyczynia się do zbudowania poprawnych wzorców ruchowych i poprawy postawy.
Ashtanga Yoga to tradycyjna ścieżka jogi. Charakteryzuje się dynamicznym praktykowaniem asan w ustalonej kolejności. Dzięki temu stopniowo, na nowo odkrywamy swój pełen potencjał fizyczny, psychiczny oraz duchowy. Na zajęciach krok po kroku opanowujemy pozycje, uczymy się kontroli oddechu i punktów koncentracji wzroku. Dzięki tym trzem elementom osiągamy efekt medytacji w ruchu. Ashtanga Yoga nauczana jest od tysięcy lat w podobny sposób. Jej niewątpliwym atutem jest bardzo indywidualne podejście do każdego ucznia. Tempo praktyki oraz pozycje są dostosowane do możliwości osoby praktykującej na dany moment. Dzięki temu praktyka ma również terapeutyczny wymiar. Jednocześnie bardzo szybko można dostrzec progres ze względu na to, że praktykujemy na rozgrzanym ciele.
Charakterystycznym w tym stylu jogi jest podział pozycji na serie. Serii jest sześć. Początkowo uczymy się, jak oddychać w czasie praktyki, jak łączyć ruch z oddechem i kilku pozycji, po to aby z zajęć na zajęcia opanować całą pierwszą serię, następnie drugą itd. Warto zacząć praktykę od zajęć MYSORE. Podczas tych zajęć nauczyciel może dać indywidualne wskazówki do praktyki. Raz w tygodniu odbywają się również zajęcia LED, których celem jest zniwelowanie ewentualnych nieścisłości w relacji ruch – oddech podczas praktyki oraz ustabilizowanie tempa.
DLA KOGO: Dla osób, które mają decyzję, żeby regularnie praktykować jogę w tym podejściu przynajmniej 2- 3 razy w tygodniu. Dla każdego, kto lubi wyzwania i bardziej dynamiczne ćwiczenia. Zarówno osoby początkujące jak i dłużej praktykujące znajdą w tym rodzaju jogi coś dla siebie. Jeżeli zawsze myślałeś, że joga jest nudna, przyjdź na Ashtange i przekonaj się, że jest zupełnie inaczej!
YIN YOGA
Yin Yoga to nowoczesna forma jogi, która narodziła się w latach 70-tych XX wieku. Jest bardzo powolną i łagodną formą pracy z ciałem. Nie oznacza to jednak, że łatwą. Trudność polega na utrzymaniu pozornie prostej pozycji przez długi czas (3- 20 min.), a także na doświadczaniu emocji, które mają przestrzeń i czas, aby się pojawić. Wedle yin yogi istotą naszej praktyki powinno być równoważenie skrajności. Ważne jest balansowanie pomiędzy yin – oznaczającym to, co ciche, spokojne, zimne, ciemne, a yang: aktywne, gorące, słoneczne. W naszej zabieganej rzeczywistości gubimy aspekty yin. Na zajęciach staramy się minimalizować pracę mięśni, docierając do powięzi, stawów i kości. Istotą nie jest ich rozciągnięcie, lecz odżywienie (poprzez lepsze ukrwienie np. stawów) i uelastycznienie. Dlatego też asany w yin jodze są statyczne, komfortowe i podparte, aby nie dopuścić do niekontrolowanego ruchu, gdy mięśnie nie stabilizują innych struktur. Poprawa ruchomości i mobilności jest efektem pracy na tkance łącznej. Ważną częścią zajęć jest praca z uważną obserwacją oddechu oraz medytacja.
DLA KOGO: Dla osób, które mają dużo napięć w ciele, dla uprawiających inne aktywności oraz praktykujących bardziej dynamiczne podejścia do jogi( jak ashtanga czy vinyasa) , ale chcących uzupełnić swoją aktywność o łagodniejszą, intensywnie i głęboko rozciągającą praktykę. Przypadnie do gustu osobom, które nie lubią nadmiernego wysiłku fizycznego.
EFEKTY: Efektem regularnej praktyki, jest zwiększenie ruchomości i odżywienie stawów oraz poprawa elastyczności mięśni. Warto jednak wiedzieć, że Yin Yoga nie powinna być praktykowana jako jedyna forma aktywności fizycznej. Jest tak ze względu na wcześniej wspomnianą minimalizację pracy mięśni, kosztem głębokiego rozciągania tkanek łącznych. Może to doprowadzić do nadelastyczności w stawach. Dlatego tę formę jogi traktujemy jako uzupełnienie treningu lub innej formy praktyki jogi.
VINYASA YOGA
Słowo vinyasa oznacza ruch i połączenie go z oddechem, dlatego na tych zajęciach nacisk kładziemy na płynne przejścia między pozycjami. Dzięki temu łatwiej pozostać tu i teraz, w skupieniu na sobie i kontrolując oddech. Sekwencje asan Vinyasy są przygotowywane przez nauczyciela z uwzględnieniem stopni trudności w ramach poszczególnych pozycji. Często tłem praktyki jest przyjemna muzyka. Zajęcia są bardzo różnorodne. Sekwencje bywają tematyczne np. wzmacnianie brzucha, nóg, ramion, pośladków, budowanie mobilności bioder, obręczy barkowej, sekwencje ogólne angażujące całe ciało lub peak pose prowadzące do opanowania konkretniej trudniejszej asany. Czasem intensywnie się pocimy, a dzięki temu oczyszczamy nasze ciała. Innym razem skupiamy się na rozciąganiu, co czyni praktykę mniej wysiłkową. Zajęcia często zaczynamy od momentu uważności i obserwacji oddechu, by nastroić się do praktyki po obowiązkach dnia codzinnego. Na koniec zawsze jest głęboki relaks i ćwiczenia oddechowe (pranajama) lub medytacja.
DLA KOGO: Skierowane do wszystkich bez względu na poziom zaawansowania w praktyce jogi. Zarówno osoby początkujące jak i bardziej zawansowane. Dla osób lubiących różnorodne zajęcia, podczas których można trochę się zmęczyć, ale też głęboko zrelaksować.
EFEKTY: Regularna praktyka wzmacnia i wysmukla ciało, a także zwiększa wydolność organizmu, oczyszcza ciało z toksyn, oczyszcza układ nerwowy, reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia krążenie poprzez silne dotlenienie mózgu i mięśni. Jest wspaniała profilaktyką przy dolegliwościach od strony kręgosłupa, gdyż wzmacnia mięśnie głębokie. W znacznym stopniu przywraca ciału mobilność i pełne zakresy ruchomości w stawach. Stanowi doskonałe uzupełnienie dla praktyki jogi w innych podejściach, ale może też być samodzielnie praktykowana.
HATHA YOGA
EFEKTY: Mimo, że praktyka jest dość delikatną praktyką, nadal może stanowić psychiczne i fizyczne wyzwanie dla wszystkich. Z uwagi na wolne tempo i nacisk na technikę wykonywania asan świetnie nadaje się dla osób początkujących, a także osób starszych lub z dolegliwościami układu kostno-mięśniowego. Wolne tempo pozwala na poprawne ułożenie się w pozycji oraz dostrzeżenie jak niewielkie zmiany pozycji czy modyfikacje mogą wpłynąć zarówno na ciało, jak i umysł. To wszystko pozwala również realnie wpływać na poprawę postawy, zmniejszenie asymetrii w ciele oraz podniesienie komfortu bycia w ciele. Praktyka kończy się kilkunastominutową relaksacją, nieodłączną częścią tej pięknej praktyki.
To raczej delikatna praktyka, która koncentruje się głównie na statycznych pozach. Tempo praktyki jest raczej wolne, przejścia z pozycji do pozycji nie są tak dynamiczne jak w przypadku Ashtangi i Vinyasy.
Hatha joga to praktyka równoważąca ciało i umysł. Składa się z dwóch członów: „Ha”, które reprezentuje aspekt słońca i symbolizuje naszą energię życiową tzw. energię praniczną. „Tha” reprezentuje aspekt księżycowy i symbolizuje powrót do naszego wnętrza, wycofanie zmysłów i uważność na to, co w środku.
To jeden ze stylów jogi, który obejmuje praktykę asan i technik oddechowych. Dodatkowo każda sesja zawiera również praktykę krótkiej medytacji i koncentracji do wewnątrz. Podczas zajęć zwykle odbywa się ona na początku, aby wyciszyć umysł i przygotować ciało do praktyki asan, po której na końcu zajęć następuje relaksacja.
W trakcie zajęć wielokrotnie nauczycielka przypomina o oddechu oraz informuje jak prawidłowo wykonywać asany. Poprawność wykonywania asan i oddech to kluczowe aspekty tego stylu.
DLA KOGO: Z pewnością będzie to dobra praktyką dla osób szukających wyciszenia i relaksu. Z uwagi na wolne tempo i nacisk na technikę wykonywania asan świetnie nadaje się dla osób początkujących, a także osób starszych lub z dolegliwościami układu kostno-mięśniowego. Polecana na rozpoczęcie swojej przygody z jogą. Osoby bardziej zaawansowane odnajdą tu również coś dla siebie, wykonując bardziej zaawansowane warianty pozycji. Hatha joga nie koniecznie spodoba się osobom szukających dynamiki, ciągłości ruchu oraz intensywności wysiłku. Dla tych osób polecamy Ashtange i Vinyase.
SLOW FLOW
EFEKTY: Mimo, że praktyka jest dość spokojna, nadal może stanowić fizyczne wyzwanie. Spokojne tempo i niezbyt długi czas trwania w pozycjach, sprawiają, że świetnie nadaje się dla osób początkujących. Tłem praktyki jest łagodna muzyka, co potęguje uczucie relaksu. To wszystko pozwala również realnie wpływać na poprawę samopoczucia oraz podniesienie komfortu bycia w ciele. Praktyka kończy się dłuższym relaksacją oraz ćwiczeniami oddechowymi lub medytacją.
Nauka jogi od podstaw w trybie slow. Praca z ciałem, oddechem i umysłem poprzez łagodną praktykę asan z wykorzystaniem różnych narzędzi jogi . Na tych zajęciach dążymy do przywrócenia mobilności ciału, lekkości umysłowi i spokoju duchowi. To łagodna, regeneracyjna praktyka jogi, uwzględniająca różne warianty pozycji z wykorzystaniem pomocy, dostosowane do indywidualnych możliwości uczestników zajęć. Jednak nie będziemy się skupiać tylko na asanach, a na całości używając szerokie spektrum technik jogowych przywracających dobrostan. Flow to przepływ, więc możesz spodziewać się na zajęciach różnorodności. Czasem będzie bardziej dynamicznie, czasem spokojniej, czasem więcej komentarza do pozycji, a czasem więcej ciszy i medytacji. Jednak zawsze w kontakcie z własnym ciałem, oddechem i umysłem. Te zajęcia stanowią połączenie różnych podejść do jogi m.in. jogi wg. Iyengara, Yin Yogi, Vinyasa, Hatha Yogi i innych technik uwalniania napięć w ciele.
DLA KOGO: zarówno początkujących jak i bardziej zawansowanych praktykujących jogę, lubiących różnorodne, łagodne zajęcia. Stanowi wspaniałe uzupełnienie bardziej dynamicznych form jogi.
JOGA HORMONALNA
Joga hormonalna (HYT) to praktyka asan, oddechu i kontroli energii, stworzona tak, aby każda kobieta, nawet taka, która nie miała nigdy kontaktu z jogą, mogła czerpać z niej korzyści. Jest naturalna terapią, która pomaga zahamować proces spadku poziomu żeńskich hormonów oraz wznowić ich wytwarzanie. Przeciętnie poziom hormonów produkowanych przez zregenerowane gruczoły podnosi się w cztery miesiące o 250% (potwierdzone badaniami). Ćwiczenia jogi hormonalnej oddziałują na całe ciało, ale w szczególności na: jajniki, przysadkę, tarczycę, nadnercza. Dodatkowo na tych zajęciach będziemy ćwiczyć mięśnie dna miednicy oraz zwiększać zakres i ruchomość w stawach biodrowych, miednicy, odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa.
DLA KOGO:
Joga hormonalna przeznaczona jest dla kobiet:
- w okresie klimakterium i menopauzy
- leczących się z powodu niepłodności
- z zaburzeniami hormonalnymi np. PCOS (zespół jajnika policystycznego), zaburzenia cyklu menstruacyjnego, zanik miesiączki, PMS , przedwczesna menopauza
- skarżących się na spadek libido, obniżenie energii życiowej
- z niedoczynnością tarczycy, chorobą Hashimoto
- z uporczywym trądzikiem o podłożu hormonalnym
- w trakcie HTZ, pragnących zrezygnować z tej terapii i zastąpić ją jogą hormonalną
- po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, aby skrócić czas powrotu organizmu do naturalnego stanu
- wszystkich kobiet od 35 roku życia( o ile nie ma przeciwwskazań) , które chcą zachować odpowiedni poziom żeńskich hormonów
Joga hormonalna działa profilaktycznie i terapeutycznie, odmładza, uwalnia od przykrych objawów, podnosi poziom żeńskich hormonów, daje energię i witalność, lepszą sprawność fizyczną, spokój wewnętrzny i równowagę emocjonalną!
PRZECIWWSKAZANIA:
rak piersi (estrogenopochodne i inne hormonozależne), ciąża, duże mięśniaki, zaawansowana endometrioza przy lekkiej można ćwiczyć, operacje i ciężkie choroby serca, stan zapalny wyrostka robaczkowego, zaawansowana postać osteoporozy
YOGA NIDRA
Joga nidra czyli joga snu, to głęboka forma relaksacji. Rozluźniamy ciało, uwalniamy umysł od stresu i udajemy się w podróż do samego siebie.
W codziennym zabieganiu, choć coraz częściej zwracamy uwagę na naszą kondycję fizyczną, na to co jemy i czy się ruszamy, nadal zapominamy o kondycji naszej psychiki i naszego ducha i tu doskonałym narzędziem jest stara jogiczna technika – joga nidra.
Joga snu pozwala rozbiegany umysł wyciszyć, zrelaksować ciało i wrócić do samego siebie, skontaktować się ze swą podświadomością, uwolnić napięcia, otworzyć się na marzenia.
Joga nidra składa się z dwóch głównych części.
Podczas wprowadzenia świadomie rozluźniamy nasze ciało podążając za wskazówkami prowadzącego (skanowanie ciała) i tym samym zaczynamy skupiać się na swych odczuciach.
Druga część to prowadzona medytacja z wizualizacją. Przeważnie jest to podróż w spokojne, kojące miejsce, przypomnienie swych marzeń, uwolnienie od traum i przeżyć z przeszłości.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu i trwają ok 50 minut.
DLA KOGO: dla osób potrzebujących relaksu i wyciszenia.
EFEKTY: Praktyka jogi nidry działa intensywnie na podświadomość. Pozornie nic nie robimy na tych zajęciach, ale cała praca zachodzi w umyśle. Efektem jest głęboki relaks i zmiana w postaci uwolnienia emocji. Podczas całej praktyki leżymy i staramy się nie poruszać w ogóle. Warto mieć swój kocyk i poduchę.
NATURE YOGA – ZAJĘCIA PSYCHORUCHOWE DLA DZIECI
Zajęcia nature yoga to godzinna sesja zajęć dedykowanych dzieciom, która łączy praktykę pozycji jogi i techniki relaksacji z szeroko pojętą edukacją ruchowo-emocjonalną. Podczas zajęć uczymy prawidłowej postawy ciała, usprawniamy zdolności uważności i wyobraźni oraz rozwijamy stabilność emocjonalną. inspirowane naturą, zajęcia nature yoga to idealna kombinacja wykorzystująca techniki oddechowe rozwijające koncentrację i kreatywny ruch z grą i zabawą, opowieściami i bajkami, które w odpowiednim kontekście są bardzo pozytywnie stymulujące i motywujące dla dzieci. wykonując rozmaite ćwiczenia i przechodząc przez koleje etapy zajęć budzimy w dzieciach potrzebę różnorakich form ekspresji i ruchu, co skutkuje rozkwitem wszechstronnych aspektów rozwoju istnienia dzieci: fizycznego, emocjonalno-mentalnego i energetycznego.
Ważnym elementem każdych zajęć Nature Yoga jest czas relaksacji kiedy to dzieci udają się w daleką podróż do własnego wnętrza gdzie w zakamarkach własnej wyobraźni odnajdują miejsca, w których czują się dobrze i bezpiecznie przenosząc te uczucia na plan fizyczny. choć praktyka asan wymagają zazwyczaj entuzjazmu i determinacji, ich efektem jest długotrwały spokój i wewnętrzne wyciszenie.
DLA KOGO: dla dzieci od 4 roku życia
KRĄG KOBIET
„Kręgi Kobiet są po to, żeby stworzyć kobietom bezpieczną przestrzeń, w której mogą wyrażać wszystko, co im leży na sercu. Otrzymać uwagę, empatię, współczucie, zrozumienie, odzwierciedlenie, uzdrowienie, wzmocnienie, wsparcie i inspirację do działania. Naczelną zasadą kręgu jest prawda. Ego zostaje wyautowane, bo tu celem nie jest, żeby komuś zaimponować czy wywrzeć wrażenie. W kręgu chodzi o to, żeby naprawdę dzielić się sobą.”
Tanna Jakubowicz Mount
Spotykamy się raz w miesiącu w Kręgu Świadomych Kobiet, aby pobyć razem w energiach równości i harmonii. Stałym punktem naszych spotkań jest medytacja, często też praca z ciałem przez obudzenie energii i uwolnienie emocji w tańcu. Po za tym można powiedzieć, z czym się przychodzi. Często też pracujemy z przewodnictwem kart mi. Wyrocznia Twoje Światło, kart anielskich, emocji i innych.
DLA KOGO: dla kobiet. Grupa nie jest zamknięta, zawsze można dołączyć.
RELAKS W DŹWIĘKACH
EFEKTY: Terapia dźwiękiem pozwala wprowadzić harmonijne wibracje do naszego ciała i umysłu. Pozornie nic nie robimy na tych zajęciach, ale cała praca zachodzi na poziomie komórkowym. Efektem jest głęboki relaks, odpuszczenie i uwolnienie emocji. Podczas całej praktyki leżymy na macie. Warto mieć swój kocyk i poduchę.
Relaks w dźwiękach to spotkanie dla każdego, kto chce wziąć głębszy oddech, wyciszyć zmysły, uspokoić oddech, zregenerować się.
Podczas relaksacji z dźwiękiem będziemy szukali drogi do rozluźnienia, na puszczenie napięć, skontaktowania się z własnym oddechem, do patrzenia wewnętrznym wzrokiem.
Dźwięk potrafi leczyć. Doskonałym przykładem są misy dźwiękowe, których parametry są dostosowane do harmonijnej wibracji. Badania wykazały, że każdy narząd w naszym ciele wibruje z pewną częstotliwością, gdy jest zdrowy. Choroba zaburza ten rytm. Za pomocą terapii dźwiękiem, przy użyciu mis możemy dostrajać narządy w ludzkim ciele do częstotliwości wzorcowych i przywracać do zdrowia. Oprócz mis tybetańskich, podczas sesji relaksacji dźwiękiem doświadczamy również zbawiennego wpływu na ciało wibracji gongów, dzwonków koshi, bębnów i innych instrumnetów oraz śpiewu majańskich uzdrawiających pieśni. To absolutnie niesamowite doświadczenie.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu i trwają ok 60-75 minut.
DLA KOGO: dla osób potrzebujących relaksu i wyciszenia, ceniących podróż w dźwiękach gongów, mis tybetańskich, dzwonków koshi i innych instrumentów relaksacyjnych.
KUNDALINI YOGA
EFEKTY: Praktyka kundalini jogi jest bardzo efektywna. Pozwala szybko osiągnąć wzrost świadomości ciała i własnego potencjału. Pozycje wykonywane są na czas, więc łatwo widzimy progres , mogąc coraz dłużej utrzymać pozycje.
Joga kundalini jest stworzona dla współczesnego człowieka – zabieganego i zestresowanego, który codziennie musi godzić wiele obowiązków, ale nie chce przy tym stracić łączności z samym sobą. Wywodzi się z tradycji starożytnych Indii, będąc jedną z najbardziej tajemniczych i najdłużej skrywanych form jogi. Jest ona fizyczną, mentalną i duchową praktyką rozwijającą wewnętrzną siłę, świadomość i charakter. W tym celu wykorzystywane są takie narzędzia jak: asany (pozycje jogi), medytacje, aktywne i pasywne krije (zestawy ćwiczeń), pranajamy (techniki pracy z oddechem), mantry (dźwięki i śpiew), mudry (gesty rąk) oraz długa relaksacja by doskonalić naszą istotę, poprawić zdrowie fizyczne i mentalne, i dać nam energię potrzebną do twórczego, dającego spełnienie życia. Jest także kluczem do poznania i uzdrowienia siebie. Jej regularna praktyka umożliwia nam wyciszenie nadmiaru myśli, zapanowanie nad umysłem i emocjami, zredukowanie napięć. Poprzez zwiększenie świadomości i siły koncentracji, pomaga także w uwalnianiu się od szkodliwych, nawykowych wzorców zachowań, blokujących nas przed doświadczeniem w pełni „tutaj i teraz”.
Zestawy ćwiczeń, które praktykujemy podczas zajęć pochodzą z przekazów bezpośrednio od Yogi Bhajana – Nauczyciela, który jako pierwszy rozpropagował Kundalini Yogę na zachodzie i nauczał od lat 70 w Stanach Zjednoczony i Kanadzie. Obecnie są również przygotowywane w oparciu o badania prowadzone w Kundalini Reaserch Institute.
DLA KOGO: zarówno początkujących jak i bardziej zawansowanych praktykujących jogę, lubiących różnorodne zajęcia.
JOGA RESTORATYWNA
EFEKTY: Efektem praktyki jest regeneracja. Na tych zajęciach ważne jest totalne odpuszczanie i wygoda. Długie trwanie w pozycjach pozwala rozwijać propirocepcję, czyli czucie ciała na bardzo subtelnych poziomach. Komunikacja między tkankami a mózgiem może lepiej się rozwijać, gdy działamy w pełnym odpuszczeniu.
Joga restoratywna ma na celu regenerację organizmu. Ten styl jogi został stworzony przez B.K.S. Iyengara pierwotnie dla osób po kontuzjach czy chorobach. Głównym założeniem tej praktyki jest przywrócenie równowagi, odżywienie ciała i uspokojenie umysłu. W pozycjach trwamy bardzo długo, wykorzystując pomoce do jogi takie jak klocki, wałki, koce czy nawet krzesła. Dzięki temu utrzymanie pozycji jest bezwysiłkowe. Podkreśla medytacyjny aspekt jogi – dużo uwagi poświęca się oddechowi i obserwacji przychodzących doznań i odczuć.
Nie jest tym samym co Yin Yoga, choć często te podejścia są mylone. Mimo wielu podobieństw, zasadniczo różnią się między sobą przede wszystkim stopniem pracy w pozycjach. Yin yoga pracyje na tkankach łącznych oraz meridianach. W jodze restoratywnej praca jest wyeliminowana na rzecz totalnego odpuszczenia w pozycjach. W samych pozycjach też trwamy dłużej niż w Yin Yodze, co może skutkować odpłynięciem w stan asumia, czyli bliski snu.
DLA KOGO: Dla każdego kto potrzebuje odpoczynku, przywrócenia równowagi i głębokiego relaksu. Niezależnie od stopnia zaawansowania w praktyce jogi. Gdy potrzebujesz odpoczynku to idealna opcja dla Ciebie.
ASHTANGA VINYASA YOGA
Ashtanga Yoga to tradycyjna ścieżka jogi. Charakteryzuje się dynamicznym praktykowaniem asan w ustalonej kolejności. Dzięki temu stopniowo, na nowo odkrywamy swój pełen potencjał fizyczny, psychiczny oraz duchowy. Na zajęciach krok po kroku opanowujemy pozycje, uczymy się kontroli oddechu i punktów koncentracji wzroku. Dzięki tym trzem elementom osiągamy efekt medytacji w ruchu. Ashtanga Yoga nauczana jest od tysięcy lat w podobny sposób. Jej niewątpliwym atutem jest bardzo indywidualne podejście do każdego ucznia. Tempo praktyki oraz pozycje są dostosowane do możliwości osoby praktykującej na dany moment. Dzięki temu praktyka ma również terapeutyczny wymiar. Jednocześnie bardzo szybko można dostrzec progres ze względu na to, że praktykujemy na rozgrzanym ciele.
Charakterystycznym w tym stylu jogi jest podział pozycji na serie. Serii jest sześć. Początkowo uczymy się, jak oddychać w czasie praktyki, jak łączyć ruch z oddechem i kilku pozycji, po to aby z zajęć na zajęcia opanować całą pierwszą serię, następnie drugą itd. Warto zacząć praktykę od zajęć MYSORE. Podczas tych zajęć nauczyciel może dać indywidualne wskazówki do praktyki. Raz w tygodniu odbywają się również zajęcia LED, których celem jest zniwelowanie ewentualnych nieścisłości w relacji ruch – oddech podczas praktyki oraz ustabilizowanie tempa.
EFEKTY: Regularna praktyka wzmacnia i wysmukla ciało, a także zwiększa wydolność organizmu, oczyszcza ciało z toksyn, oczyszcza układ nerwowy, reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia krążenie poprzez silne dotlenienie mózgu i mięśni. Jest remedium, na bóle kręgosłupa, gdyż wzmacnia mięśnie głębokie. W znacznym stopniu przywraca ciału mobilność i pełne zakresy ruchomości w stawach. Często bywa, że początkowo mamy wrażenie, że wszystko boli po praktyce, gdyż „obnaża” ona wszelkie nieprawidłowe nawyki nawarstwione przez lata obciążającej pracy, czy asymetrie w ciele itd. Praktyka pod okiem naszych doświadczonych nauczycielek pozwoli wpłynąć na postawę ciała i żyć bez bólu. Systematyczna praktyka w dużym stopniu przyczynia się do zbudowania poprawnych wzorców ruchowych i poprawy postawy.
DLA KOGO: Dla osób, które mają decyzję, żeby regularnie praktykować jogę w tym podejściu przynajmniej 2- 3 razy w tygodniu. Dla każdego, kto lubi wyzwania i bardziej dynamiczne ćwiczenia. Zarówno osoby początkujące jak i dłużej praktykujące znajdą w tym rodzaju jogi coś dla siebie. Jeżeli zawsze myślałeś, że joga jest nudna, przyjdź na Ashtange i przekonaj się, że jest zupełnie inaczej!
YIN YOGA
Yin Yoga to nowoczesna forma jogi, która narodziła się w latach 70-tych XX wieku. Jest bardzo powolną i łagodną formą pracy z ciałem. Nie oznacza to jednak, że łatwą. Trudność polega na utrzymaniu pozornie prostej pozycji przez długi czas (3- 20 min.), a także na doświadczaniu emocji, które mają przestrzeń i czas, aby się pojawić. Wedle yin yogi istotą naszej praktyki powinno być równoważenie skrajności. Ważne jest balansowanie pomiędzy yin – oznaczającym to, co ciche, spokojne, zimne, ciemne, a yang: aktywne, gorące, słoneczne. W naszej zabieganej rzeczywistości gubimy aspekty yin. Na zajęciach staramy się minimalizować pracę mięśni, docierając do powięzi, stawów i kości. Istotą nie jest ich rozciągnięcie, lecz odżywienie (poprzez lepsze ukrwienie np. stawów) i uelastycznienie. Dlatego też asany w yin jodze są statyczne, komfortowe i podparte, aby nie dopuścić do niekontrolowanego ruchu, gdy mięśnie nie stabilizują innych struktur. Poprawa ruchomości i mobilności jest efektem pracy na tkance łącznej. Ważną częścią zajęć jest praca z uważną obserwacją oddechu oraz medytacja.
EFEKTY: Efektem regularnej praktyki, jest zwiększenie ruchomości i odżywienie stawów oraz poprawa elastyczności mięśni. Warto jednak wiedzieć, że Yin Yoga nie powinna być praktykowana jako jedyna forma aktywności fizycznej. Jest tak ze względu na wcześniej wspomnianą minimalizację pracy mięśni, kosztem głębokiego rozciągania tkanek łącznych. Może to doprowadzić do nadelastyczności w stawach. Dlatego tę formę jogi traktujemy jako uzupełnienie treningu lub innej formy praktyki jogi.
DLA KOGO: Dla osób, które mają dużo napięć w ciele, dla uprawiających inne aktywności oraz praktykujących bardziej dynamiczne podejścia do jogi( jak ashtanga czy vinyasa) , ale chcących uzupełnić swoją aktywność o łagodniejszą, intensywnie i głęboko rozciągającą praktykę. Przypadnie do gustu osobom, które nie lubią nadmiernego wysiłku fizycznego.
VINYASA YOGA
Słowo vinyasa oznacza ruch i połączenie go z oddechem, dlatego na tych zajęciach nacisk kładziemy na płynne przejścia między pozycjami. Dzięki temu łatwiej pozostać tu i teraz, w skupieniu na sobie i kontrolując oddech. Sekwencje asan Vinyasy są przygotowywane przez nauczyciela z uwzględnieniem stopni trudności w ramach poszczególnych pozycji. Często tłem praktyki jest przyjemna muzyka. Zajęcia są bardzo różnorodne. Sekwencje bywają tematyczne np. wzmacnianie brzucha, nóg, ramion, pośladków, budowanie mobilności bioder, obręczy barkowej, sekwencje ogólne angażujące całe ciało lub peak pose prowadzące do opanowania konkretniej trudniejszej asany. Czasem intensywnie się pocimy, a dzięki temu oczyszczamy nasze ciała. Innym razem skupiamy się na rozciąganiu, co czyni praktykę mniej wysiłkową. Zajęcia często zaczynamy od momentu uważności i obserwacji oddechu, by nastroić się do praktyki po obowiązkach dnia codzinnego. Na koniec zawsze jest głęboki relaks i ćwiczenia oddechowe (pranajama) lub medytacja.
EFEKTY: Regularna praktyka wzmacnia i wysmukla ciało, a także zwiększa wydolność organizmu, oczyszcza ciało z toksyn, oczyszcza układ nerwowy, reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia krążenie poprzez silne dotlenienie mózgu i mięśni. Jest wspaniała profilaktyką przy dolegliwościach od strony kręgosłupa, gdyż wzmacnia mięśnie głębokie. W znacznym stopniu przywraca ciału mobilność i pełne zakresy ruchomości w stawach. Stanowi doskonałe uzupełnienie dla praktyki jogi w innych podejściach, ale może też być samodzielnie praktykowana.
DLA KOGO: Skierowane do wszystkich bez względu na poziom zaawansowania w praktyce jogi. Zarówno osoby początkujące jak i bardziej zawansowane. Dla osób lubiących różnorodne zajęcia, podczas których można trochę się zmęczyć, ale też głęboko zrelaksować.
HATHA YOGA
To raczej delikatna praktyka, która koncentruje się głównie na statycznych pozach. Tempo praktyki jest raczej wolne, przejścia z pozycji do pozycji nie są tak dynamiczne jak w przypadku Ashtangi i Vinyasy.
Hatha joga to praktyka równoważąca ciało i umysł. Składa się z dwóch członów: „Ha”, które reprezentuje aspekt słońca i symbolizuje naszą energię życiową tzw. energię praniczną. „Tha” reprezentuje aspekt księżycowy i symbolizuje powrót do naszego wnętrza, wycofanie zmysłów i uważność na to, co w środku.
To jeden ze stylów jogi, który obejmuje praktykę asan i technik oddechowych. Dodatkowo każda sesja zawiera również praktykę krótkiej medytacji i koncentracji do wewnątrz. Podczas zajęć zwykle odbywa się ona na początku, aby wyciszyć umysł i przygotować ciało do praktyki asan, po której na końcu zajęć następuje relaksacja.
W trakcie zajęć wielokrotnie nauczycielka przypomina o oddechu oraz informuje jak prawidłowo wykonywać asany. Poprawność wykonywania asan i oddech to kluczowe aspekty tego stylu.
EFEKTY: Mimo, że praktyka jest dość delikatną praktyką, nadal może stanowić psychiczne i fizyczne wyzwanie dla wszystkich. Z uwagi na wolne tempo i nacisk na technikę wykonywania asan świetnie nadaje się dla osób początkujących, a także osób starszych lub z dolegliwościami układu kostno-mięśniowego. Wolne tempo pozwala na poprawne ułożenie się w pozycji oraz dostrzeżenie jak niewielkie zmiany pozycji czy modyfikacje mogą wpłynąć zarówno na ciało, jak i umysł. To wszystko pozwala również realnie wpływać na poprawę postawy, zmniejszenie asymetrii w ciele oraz podniesienie komfortu bycia w ciele. Praktyka kończy się kilkunastominutową relaksacją, nieodłączną częścią tej pięknej praktyki.
DLA KOGO: Z pewnością będzie to dobra praktyką dla osób szukających wyciszenia i relaksu. Z uwagi na wolne tempo i nacisk na technikę wykonywania asan świetnie nadaje się dla osób początkujących, a także osób starszych lub z dolegliwościami układu kostno-mięśniowego. Polecana na rozpoczęcie swojej przygody z jogą. Osoby bardziej zaawansowane odnajdą tu również coś dla siebie, wykonując bardziej zaawansowane warianty pozycji. Hatha joga nie koniecznie spodoba się osobom szukających dynamiki, ciągłości ruchu oraz intensywności wysiłku. Dla tych osób polecamy Ashtange i Vinyase.
SLOW FLOW
Nauka jogi od podstaw w trybie slow. Praca z ciałem, oddechem i umysłem poprzez łagodną praktykę asan z wykorzystaniem różnych narzędzi jogi . Na tych zajęciach dążymy do przywrócenia mobilności ciału, lekkości umysłowi i spokoju duchowi. To łagodna, regeneracyjna praktyka jogi, uwzględniająca różne warianty pozycji z wykorzystaniem pomocy, dostosowane do indywidualnych możliwości uczestników zajęć. Jednak nie będziemy się skupiać tylko na asanach, a na całości używając szerokie spektrum technik jogowych przywracających dobrostan. Flow to przepływ, więc możesz spodziewać się na zajęciach różnorodności. Czasem będzie bardziej dynamicznie, czasem spokojniej, czasem więcej komentarza do pozycji, a czasem więcej ciszy i medytacji. Jednak zawsze w kontakcie z własnym ciałem, oddechem i umysłem. Te zajęcia stanowią połączenie różnych podejść do jogi m.in. jogi wg. Iyengara, Yin Yogi, Vinyasa, Hatha Yogi i innych technik uwalniania napięć w ciele.
EFEKTY: Mimo, że praktyka jest dość spokojna, nadal może stanowić fizyczne wyzwanie. Spokojne tempo i niezbyt długi czas trwania w pozycjach, sprawiają, że świetnie nadaje się dla osób początkujących. Tłem praktyki jest łagodna muzyka, co potęguje uczucie relaksu. To wszystko pozwala również realnie wpływać na poprawę samopoczucia oraz podniesienie komfortu bycia w ciele. Praktyka kończy się dłuższym relaksacją oraz ćwiczeniami oddechowymi lub medytacją.
DLA KOGO: zarówno początkujących jak i bardziej zawansowanych praktykujących jogę, lubiących różnorodne, łagodne zajęcia. Stanowi wspaniałe uzupełnienie bardziej dynamicznych form jogi.
JOGA HORMONALNA
Joga hormonalna (HYT) to praktyka asan, oddechu i kontroli energii, stworzona tak, aby każda kobieta, nawet taka, która nie miała nigdy kontaktu z jogą, mogła czerpać z niej korzyści. Jest naturalna terapią, która pomaga zahamować proces spadku poziomu żeńskich hormonów oraz wznowić ich wytwarzanie. Przeciętnie poziom hormonów produkowanych przez zregenerowane gruczoły podnosi się w cztery miesiące o 250% (potwierdzone badaniami). Ćwiczenia jogi hormonalnej oddziałują na całe ciało, ale w szczególności na: jajniki, przysadkę, tarczycę, nadnercza. Dodatkowo na tych zajęciach będziemy ćwiczyć mięśnie dna miednicy oraz zwiększać zakres i ruchomość w stawach biodrowych, miednicy, odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa.
PRZECIWWSKAZANIA:
rak piersi (estrogenopochodne i inne hormonozależne), ciąża, duże mięśniaki, zaawansowana endometrioza przy lekkiej można ćwiczyć, operacje i ciężkie choroby serca, stan zapalny wyrostka robaczkowego, zaawansowana postać osteoporozy
DLA KOGO:
Joga hormonalna przeznaczona jest dla kobiet:
- w okresie klimakterium i menopauzy
- leczących się z powodu niepłodności
- z zaburzeniami hormonalnymi np. PCOS (zespół jajnika policystycznego), zaburzenia cyklu menstruacyjnego, zanik miesiączki, PMS , przedwczesna menopauza
- skarżących się na spadek libido, obniżenie energii życiowej
- z niedoczynnością tarczycy, chorobą Hashimoto
- z uporczywym trądzikiem o podłożu hormonalnym
- w trakcie HTZ, pragnących zrezygnować z tej terapii i zastąpić ją jogą hormonalną
- po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, aby skrócić czas powrotu organizmu do naturalnego stanu
- wszystkich kobiet od 35 roku życia( o ile nie ma przeciwwskazań) , które chcą zachować odpowiedni poziom żeńskich hormonów
Joga hormonalna działa profilaktycznie i terapeutycznie, odmładza, uwalnia od przykrych objawów, podnosi poziom żeńskich hormonów, daje energię i witalność, lepszą sprawność fizyczną, spokój wewnętrzny i równowagę emocjonalną!
YOGA NIDRA
Joga nidra czyli joga snu, to głęboka forma relaksacji. Rozluźniamy ciało, uwalniamy umysł od stresu i udajemy się w podróż do samego siebie.
W codziennym zabieganiu, choć coraz częściej zwracamy uwagę na naszą kondycję fizyczną, na to co jemy i czy się ruszamy, nadal zapominamy o kondycji naszej psychiki i naszego ducha i tu doskonałym narzędziem jest stara jogiczna technika – joga nidra.
Joga snu pozwala rozbiegany umysł wyciszyć, zrelaksować ciało i wrócić do samego siebie, skontaktować się ze swą podświadomością, uwolnić napięcia, otworzyć się na marzenia.
Joga nidra składa się z dwóch głównych części.
Podczas wprowadzenia świadomie rozluźniamy nasze ciało podążając za wskazówkami prowadzącego (skanowanie ciała) i tym samym zaczynamy skupiać się na swych odczuciach.
Druga część to prowadzona medytacja z wizualizacją. Przeważnie jest to podróż w spokojne, kojące miejsce, przypomnienie swych marzeń, uwolnienie od traum i przeżyć z przeszłości.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu i trwają ok 50 minut.
EFEKTY: Praktyka jogi nidry działa intensywnie na podświadomość. Pozornie nic nie robimy na tych zajęciach, ale cała praca zachodzi w umyśle. Efektem jest głęboki relaks i zmiana w postaci uwolnienia emocji. Podczas całej praktyki leżymy i staramy się nie poruszać w ogóle. Warto mieć swój kocyk i poduchę.
DLA KOGO: dla osób potrzebujących relaksu i wyciszenia.
NATURE YOGA – ZAJĘCIA PSYCHORUCHOWE DLA DZIECI
Zajęcia nature yoga to godzinna sesja zajęć dedykowanych dzieciom, która łączy praktykę pozycji jogi i techniki relaksacji z szeroko pojętą edukacją ruchowo-emocjonalną. Podczas zajęć uczymy prawidłowej postawy ciała, usprawniamy zdolności uważności i wyobraźni oraz rozwijamy stabilność emocjonalną. inspirowane naturą, zajęcia nature yoga to idealna kombinacja wykorzystująca techniki oddechowe rozwijające koncentrację i kreatywny ruch z grą i zabawą, opowieściami i bajkami, które w odpowiednim kontekście są bardzo pozytywnie stymulujące i motywujące dla dzieci. wykonując rozmaite ćwiczenia i przechodząc przez koleje etapy zajęć budzimy w dzieciach potrzebę różnorakich form ekspresji i ruchu, co skutkuje rozkwitem wszechstronnych aspektów rozwoju istnienia dzieci: fizycznego, emocjonalno-mentalnego i energetycznego.
Ważnym elementem każdych zajęć Nature Yoga jest czas relaksacji kiedy to dzieci udają się w daleką podróż do własnego wnętrza gdzie w zakamarkach własnej wyobraźni odnajdują miejsca, w których czują się dobrze i bezpiecznie przenosząc te uczucia na plan fizyczny. choć praktyka asan wymagają zazwyczaj entuzjazmu i determinacji, ich efektem jest długotrwały spokój i wewnętrzne wyciszenie.
DLA KOGO: dla dzieci od 4 roku życia
KRĄG KOBIET
„Kręgi Kobiet są po to, żeby stworzyć kobietom bezpieczną przestrzeń, w której mogą wyrażać wszystko, co im leży na sercu. Otrzymać uwagę, empatię, współczucie, zrozumienie, odzwierciedlenie, uzdrowienie, wzmocnienie, wsparcie i inspirację do działania. Naczelną zasadą kręgu jest prawda. Ego zostaje wyautowane, bo tu celem nie jest, żeby komuś zaimponować czy wywrzeć wrażenie. W kręgu chodzi o to, żeby naprawdę dzielić się sobą.”
Tanna Jakubowicz Mount
Spotykamy się raz w miesiącu w Kręgu Świadomych Kobiet, aby pobyć razem w energiach równości i harmonii. Stałym punktem naszych spotkań jest medytacja, często też praca z ciałem przez obudzenie energii i uwolnienie emocji w tańcu. Po za tym można powiedzieć, z czym się przychodzi. Często też pracujemy z przewodnictwem kart mi. Wyrocznia Twoje Światło, kart anielskich, emocji i innych.
DLA KOGO: dla kobiet. Grupa nie jest zamknięta, zawsze można dołączyć.
RELAKS W DŹWIĘKACH
Relaks w dźwiękach to spotkanie dla każdego, kto chce wziąć głębszy oddech, wyciszyć zmysły, uspokoić oddech, zregenerować się.
Podczas relaksacji z dźwiękiem będziemy szukali drogi do rozluźnienia, na puszczenie napięć, skontaktowania się z własnym oddechem, do patrzenia wewnętrznym wzrokiem.
Dźwięk potrafi leczyć. Doskonałym przykładem są misy dźwiękowe, których parametry są dostosowane do harmonijnej wibracji. Badania wykazały, że każdy narząd w naszym ciele wibruje z pewną częstotliwością, gdy jest zdrowy. Choroba zaburza ten rytm. Za pomocą terapii dźwiękiem, przy użyciu mis możemy dostrajać narządy w ludzkim ciele do częstotliwości wzorcowych i przywracać do zdrowia. Oprócz mis tybetańskich, podczas sesji relaksacji dźwiękiem doświadczamy również zbawiennego wpływu na ciało wibracji gongów, dzwonków koshi, bębnów i innych instrumnetów oraz śpiewu majańskich uzdrawiających pieśni. To absolutnie niesamowite doświadczenie.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu i trwają ok 60-75 minut.
EFEKTY: Terapia dźwiękiem pozwala wprowadzić harmonijne wibracje do naszego ciała i umysłu. Pozornie nic nie robimy na tych zajęciach, ale cała praca zachodzi na poziomie komórkowym. Efektem jest głęboki relaks, odpuszczenie i uwolnienie emocji. Podczas całej praktyki leżymy na macie. Warto mieć swój kocyk i poduchę.
DLA KOGO: dla osób potrzebujących relaksu i wyciszenia, ceniących podróż w dźwiękach gongów, mis tybetańskich, dzwonków koshi i innych instrumentów relaksacyjnych.
KUNDALINI YOGA
Joga kundalini jest stworzona dla współczesnego człowieka – zabieganego i zestresowanego, który codziennie musi godzić wiele obowiązków, ale nie chce przy tym stracić łączności z samym sobą. Wywodzi się z tradycji starożytnych Indii, będąc jedną z najbardziej tajemniczych i najdłużej skrywanych form jogi. Jest ona fizyczną, mentalną i duchową praktyką rozwijającą wewnętrzną siłę, świadomość i charakter. W tym celu wykorzystywane są takie narzędzia jak: asany (pozycje jogi), medytacje, aktywne i pasywne krije (zestawy ćwiczeń), pranajamy (techniki pracy z oddechem), mantry (dźwięki i śpiew), mudry (gesty rąk) oraz długa relaksacja by doskonalić naszą istotę, poprawić zdrowie fizyczne i mentalne, i dać nam energię potrzebną do twórczego, dającego spełnienie życia. Jest także kluczem do poznania i uzdrowienia siebie. Jej regularna praktyka umożliwia nam wyciszenie nadmiaru myśli, zapanowanie nad umysłem i emocjami, zredukowanie napięć. Poprzez zwiększenie świadomości i siły koncentracji, pomaga także w uwalnianiu się od szkodliwych, nawykowych wzorców zachowań, blokujących nas przed doświadczeniem w pełni „tutaj i teraz”.
Zestawy ćwiczeń, które praktykujemy podczas zajęć pochodzą z przekazów bezpośrednio od Yogi Bhajana – Nauczyciela, który jako pierwszy rozpropagował Kundalini Yogę na zachodzie i nauczał od lat 70 w Stanach Zjednoczony i Kanadzie. Obecnie są również przygotowywane w oparciu o badania prowadzone w Kundalini Reaserch Institute.
EFEKTY: Praktyka kundalini jogi jest bardzo efektywna. Pozwala szybko osiągnąć wzrost świadomości ciała i własnego potencjału. Pozycje wykonywane są na czas, więc łatwo widzimy progres , mogąc coraz dłużej utrzymać pozycje.
DLA KOGO: zarówno początkujących jak i bardziej zawansowanych praktykujących jogę, lubiących różnorodne zajęcia.
JOGA RESTORATYWNA
Joga restoratywna ma na celu regenerację organizmu. Ten styl jogi został stworzony przez B.K.S. Iyengara pierwotnie dla osób po kontuzjach czy chorobach. Głównym założeniem tej praktyki jest przywrócenie równowagi, odżywienie ciała i uspokojenie umysłu. W pozycjach trwamy bardzo długo, wykorzystując pomoce do jogi takie jak klocki, wałki, koce czy nawet krzesła. Dzięki temu utrzymanie pozycji jest bezwysiłkowe. Podkreśla medytacyjny aspekt jogi – dużo uwagi poświęca się oddechowi i obserwacji przychodzących doznań i odczuć.
Nie jest tym samym co Yin Yoga, choć często te podejścia są mylone. Mimo wielu podobieństw, zasadniczo różnią się między sobą przede wszystkim stopniem pracy w pozycjach. Yin yoga pracyje na tkankach łącznych oraz meridianach. W jodze restoratywnej praca jest wyeliminowana na rzecz totalnego odpuszczenia w pozycjach. W samych pozycjach też trwamy dłużej niż w Yin Yodze, co może skutkować odpłynięciem w stan asumia, czyli bliski snu.
EFEKTY: Efektem praktyki jest regeneracja. Na tych zajęciach ważne jest totalne odpuszczanie i wygoda. Długie trwanie w pozycjach pozwala rozwijać propirocepcję, czyli czucie ciała na bardzo subtelnych poziomach. Komunikacja między tkankami a mózgiem może lepiej się rozwijać, gdy działamy w pełnym odpuszczeniu.
DLA KOGO: Dla każdego kto potrzebuje odpoczynku, przywrócenia równowagi i głębokiego relaksu. Niezależnie od stopnia zaawansowania w praktyce jogi. Gdy potrzebujesz odpoczynku to idealna opcja dla Ciebie.